به درگاه انجمن دوستداران و حافظان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلپایگان «وردپاتکان» خوش آمدید

دوشنبه, 20 ارديبهشت 1395 ساعت 16:15

گفتگوی روزنامه ایران با فریبرز حیدری گلپایگانی، برگزیده جشنواره "قهرمان من"به گزارش پایگان اینترنتی وردپاتکان به نقل از روزنامه ایران، برگزیده جشنواره قهرمان من، با بیش از دو دهه فعالیت در عرصه حیات وحش ایران و تهیه مجموعه‌ای با صدها هزار عکس از گونه‌های جانوری نادر کشور،  در آرزوی عکسبرداری از «سمور جنگلی» است که در محدوده مکانی استان گلستان زندگی می‌کرده و از 30 سال قبل گمان می‌رفته نسل آن منقرض شده اما بتازگی رد و نشانی از آن پیدا شده است.


فریبرز حیدری گلپایگانی با بیان اینکه دو دهه عکاسی از حیات وحش آن هم با هزینه شخصی و حاضر نشدن به همکاری با مجله‌های شکاری از عوامل قرار گرفتن در فهرست 32 چهره و شرکت کردن در جشنواره «قهرمان من» بود به خبرنگار گروه زندگی گفت: از 20 سالگی تا امروز عشق به حیات وحش در تمام سلول‌های بدنم رخنه کرده است. درست از همان زمانی که عکاسی از حیات وحش در ایران به عنوان یک شغل و حرفه نبود و تنها کارشناسان دوربین به دست از گونه‌های جانوری ایران عکسبرداری می‌کردند که بحق تصاویر خوبی هم ارائه داده بودند من می‌خواستم کار متفاوتی انجام دهم و توانایی‌های عکاسیم را به طور خاص در این مقوله پرورش دهم و به حیات وحش کشورم از زاویه‌ای متفاوت نگاه کنم.


وی با اشاره به اینکه نخستین عکس‌ها از گربه‌های روی دیوار، کلاغ‌ها و یاکریم‌ها آغاز شد، اما به عکسبرداری از یک گرگ در فاصله 4 متری لنز دوربین رسید گفت: اتفاقاتی که در این دو دهه افتاد بسیار ناب است و خیلی از ‌آنها برای نخستین بار در تاریخ عکاسی از حیات وحش ایران رقم خورده است. به عنوان نمونه عکاسی از روباه ترکمن در سال 1393 که حتی عکسی به اندازه یک پونر از آن وجود نداشت یک اتفاق فوق‌العاده در تاریخ حرفه‌ام بوده است چراکه توانسته بودم بیشتر از 300 فریم از این پستاندار که در نزدیکی منطقه گنبد کاووس زندگی می‌کند تهیه کنم که در سال 94 در بزرگترین ژورنال جانورشناسی خاورمیانه به چاپ رسید که از دلایل اصلی انتخابم در جشنواره «قهرمان من» به حساب می‌آید.


وی با اشاره به اینکه جشنواره چهره برتر سال 1394 با لطف و همت مردم ایران به پایان رسید افزود: اختلاف فاحش تعداد آرای نفر اول با سایر چهره‌‌ها، به معنای انتخاب شخص من نبوده است، بلکه باور دارم رأی دهندگان با اهمیت بسزایی که قائل هستند به طبیعت و حیات وحش کشورشان رأی داده‌اند.


حیدری اضافه کرد: بدون شک همین اهمیت قائل شدن به حیات وحش ایران باعث شده که با شکیبایی و عشقی مثالزدنی در انتظار سوژه‌های عکاسی بنشینم تا متفاوت‌ترین تصاویر را از طبیعت و حیات وحش کشور به تصویر بکشم. به عنوان نمونه در سال 1390 تصویر‌برداری از «آگامای تورانی» (نوعی مارمولک) در منطقه توران شاهرود در برنامه کاری‌ام بود که ناگهان متوجه شدم یک قلاده یوز ایرانی که این روزها به حیوانی نادر تبدیل شده است در حال دویدن از مقابل اتومبیل من و همراهانم است. خوشبختانه یوز به مدت 20 ثانیه در فاصله 7 متری از ما توقف کرد و من توانستم در این فاصله کوتاه 64 فریم عکسبرداری کنم که این یک اتفاق فوق‌العاده در دو دهه فعالیت عکاسی‌ام بوده است. می‌گوید: بیش از دو دهه است طبیعت، دانشگاه من شده است و برای پاسخ دادن به عشقی که در وجودم می‌جوشد حاضر نیستم به تصاویری جز برگرفته از حیات وحش ایران فکر کنم. این در حالی است که تنها بازمانده شیر ایرانی در کشور هند قرار دارد و برای عکسبرداری از این گونه جانوری سفری به این کشور داشته‌ام در غیر این صورت ترجیح می‌دهم ساعت‌ها یا سالها در دل طبیعت کشورم زمان صرف کنم تا حیات وحش ایران را زنده نگه دارم همان‌طور که برای نخستین تصویر‌برداری از روباه ترکمنی 3 سال زمان صرف کردم و در نهایت خاستگاه 40 قلاده از این حیوان نادر را یافتم و پس از 3 روز در کمین نشستن و استفاده از یک ترفند که ساخت برکه‌ای بسیار واقعی بود، توانستم در لحظه آب نوشیدن این حیوان نادر عکس‌های متفاوت و بی‌نظیری تهیه کنم تا روی جلد بزرگترین ژورنال جانورشناسی خاورمیانه جا خوش کند و بدون اغراق یکی از عوامل این موفقیت، همراهی و همکاری محیط‌بانان و هموطنان شریفم بوده است.


این روزها تنها آرزوی حیدری ارائه دانشنامه جانوران ایران است که در 4 جلد 500 صفحه‌ای دوزیستان، پرندگان، خزندگان و پستانداران ایران را به نمایش درمی‌آورد. او در این رابطه می‌گوید: بیشتر از 10 سال است به دنبال یک حامی برای ارائه این اثر که بیش از 80 نویسنده و دانشمند برگزیده ایرانی در آن مطالبی را نوشته‌اند هستم و امیدوارم افتخار کسب شده از جشنواره «قهرمان من» در برآورده ساختن این ارزو مؤثر باشد

943 بازدید

نظرات  

 
+4 #1 كاوه حاتمي در تاریخ: سه شنبه 21 ارديبهشت 1395 ، ساعت 04:02 ب ظ
با سلام
از اينكه دوست قديمي بنده گلپايگاني از آب درآمدند متعجب شدم. براي ايشان و دست اندركاران سايت سلامت و تندرستي را از خداوند متعال آرزومندم
نقل قول
 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد