به درگاه انجمن دوستداران و حافظان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلپایگان «وردپاتکان» خوش آمدید

پنج شنبه, 02 ارديبهشت 1395 ساعت 08:25

لاله‌های واژگون گلپایگان در سوگ خود می‌گریند

 به گزارش پایگاه اینترنتی انجمن وردپاتکان به نقل از خبرگزاری فارس ، هر سال با رویش لاله‌های واژگون در منطقه هنده، تعداد زیادی از کوهنوردان، طبیعت گردان و گردشگران به این منطقه سرازیر می‌شوند ولی شوربختانه به دلیل عدم هماهنگی دستگاه‌های مسئول با یکدیگر هر ساله شاهد تخریب و نابودی بیشتر دشت لاله‌های واژگون گلپایگان هستیم؛ به طوری که طی دو سال اخیر گزارش‌هایی مبنی بر ریشه‌کن شدن پیاز لاله و آتش‌سوزی عمدی در چندین هکتار از دشت به انجمن وردپاتکان گزارش شده که به علت عدم وجود نظارت لازم رخ داده است.

شهرستان گلپایگان با توجه به جاذبه‌های متنوع میراث فرهنگی، صنایع و گردشگری متأسفانه سهم ناچیزی را در جذب گردشگر نسبت به شهرهای هم‌جوار به خود اختصاص داده است.

علیرضا حیدری رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گلپایگان در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گلپایگان اظهار کرد: رویشگاه دشت لاله‌های واژگون در مراتع ییلاقی و در ارتفاعات 150 متر به بالا در خاک‌های مرطوب و دامنه‌های سنگلاخی و صخره‌ای روستای هنده است.

وی تصریح کرد: لاله‌های واژگون اغلب به رنگ قرمز و زرد و از خانواده گل سوسنیان هستند؛ گیاهی پیازدار که در مقابل سرمای بهاری مقاوم بوده و هر ساله از اوایل اردیبهشت تا نیمه خرداد در 100 هکتار به صورت پراکنده می‌روید.

حیدری با اشاره به زیست گیاه لاله‌های واژگون در کشور گفت: این گیاه اغلب در گلستان کوه شهرستان خوانسار، اُشتران کوه استان لرستان و کوه‌های صمصامی در کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری می‌روید.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل این‌که مقداری شبنم در بین گلبرگ‌های این گیاه جمع و می‌چکید به لاله‌های واژگون، اشک مریم نیز گفته می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گلپایگان با اشاره به اینکه هر ساله در زمان بذردهی این گیاه مراتع ییلاقی هنده قرق می‌شود، ابراز داشت: چرای بی‌رویه و بوته کنی گیاه به دلیل خاصیت داروئی پیاز ریشه گیاه، از عوامل عمده تخریب لاله‌های واژگون است.

وی با تأکید بر لزوم رعایت آداب و قوانین طبیعت‌گردی برای حفظ لاله‌های واژگون، عنوان کرد: دوستداران طبیعت به ویژه دهیار و شورای اسلامی شهر هنده در حفظ و احیای لاله‌های وحشی تلاش کنند.

حیدری تصریح کرد: بازدید از دشت لاله‌های وحشی در روستای هنده از 10 اردیبهشت تا 10 خرداد ماه هر سال تعدادی زیادی از گردشگران را به خود جلب می‌کند.

در همین رابطه محمدحسین ماهری پژوهشگر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: برای نخستین بار موضوع اکوتوریسم منطقه هنده و دشت لاله‌های واژگون گلپایگان در سال 90 مطرح شد.

وی ادامه داد: همچنین در بهار 91 جلسه‌ای با حضور معاون وقت فرماندار شهرستان گلپایگان، نماینده شهرداری‌های گلپایگان، گوگد و گلشهر، رییس اداره منابع طبیعی، رئیس اداره محیط زیست، رییس اداره جهاد کشاورزی، مسئول میراث فرهنگی گلپایگان و نمایندگان انجمن وردپاتکان برگزار شد.

ماهری تصریح کرد: در این جلسه گزارش جامعی از وضعیت دشت لاله‌های واژگون هنده گلپایگان در قالب پاورپوینت ارائه شد و هر یک از روسا و نمایندگان اداره‌ها موضوعی را در این زمینه مطرح کردند، ولی در نهایت تصمیم مؤثر و قابل اجرایی برای احیای اکوتوریسم منطقه اتخاذ نشد.

این پژوهشگر تأکید کرد: پس از آن، بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌های گردشگری منطقه هنده اقدام به تبلیغات گسترده برای جذب گردشگر صورت گرفت که این امر منجر به هجوم غیرقابل کنترل گردشگران محلی و غیر بومی به دشت لاله‌های واژگون هنده شد و خسارت جبران ناپذیری به طبیعت منطقه وارد کرد که هر چه زودتر باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

 

وضعیت اسفبار دشت لاله های واژگون دشت هنده گلپایگان به زبان کارتون: 

 

421821436_132842_4125461059326151469.jpg - 83.38 کیلو بایت

با سپاس ویژه از استاد فرکوش به خاطر ترسیم و ارسال کارتون زیبا و مفهومی بالا به انجمن وردپاتکان

1402 بازدید

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد