به درگاه انجمن دوستداران و حافظان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلپایگان «وردپاتکان» خوش آمدید

چهارشنبه, 01 دی 1395 ساعت 11:56

گزیده ای از زندگی نامه استاد قلمی گلپایگانی


به گزارش پایگاه اینترنتی وردپاتکان،حسین قلمی در ۱۰ مهر سال ۱۳۲۸ خورشیدی در شهرستان گلپایگان متولد شد. وی تحصیلاتش را در زادگاهش به پایان رسانید و در همان دوران  تحصیل و کودکی به کارهای دستی علاقه یی فراوان داشت و با لوازم ساده و ابتدایی سازهایی همچون سنتور، ویلن و سایر کارهای مشابه را می ساخت. وی در سال
۱۳۵۳ به استخدام امور اداری وزارت فرهنگ و هنر وقت در آمد و تحت نظر استاد ابراهیم قنبری مهر با اصول و فنون سازسازی در سطح عالی آشنا شد و در سال ۱۳۷۸ به کارگاه سازسازی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهران منتقل شد و به مدت ۵۵ سال مشغول به کار بود و سپس بازنشسته شد. وی علاوه بر ساخت تار به ساخت قیچک، رباب، کمانچه، سه تار و دوتار همت گماشت و در سال  ۱۳۸۳  موفق به دریافت درجه یک هنری (دکتری) در رشته سازسازی گردید. وی در نمایشگاه و جشوارهای موسیقی مختلفی به عنوان داور و کارشناس ارزشیابی ساز شرکت کرده است. همچنین ایشان مقام نخست در ساخت رباب در جشواره موسیقی فجر را کسب کرده اند.

IMG_9339.jpg - 44.91 کیلو بایت

استاد طی سال ها شاگردان بسیاری را تربیت نموده است.از جمله شاگردان استاد پسر ایشان به نام سیامک قلمی، ایرج طباطبایی، پرویز حسینی، پرویز نصیری می باشند همچنین ایشان در مراکز زیر سابقه آموزش ساخت ساز را داشته و دارند:

·         آموزش ساخت ساز در مرکز آموزش هنرهای سنتی خانه استاد حسین بهزاد وابسته به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

·         آموزش ساخت ساز در دانشگاه هنر کرج

سازهای ساخته استاد در اکثر گروه های موسقی داخل و خارج توسط نوازندگان مطرح مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین در برخی از موزه های مرتبط با ساز ساخته های ایشان به شرح زیر موجود می باشد:

 

رباب: موزه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

قیچک و تار: موزه ساز کرمان

تار: برای استاد لشگری آهنگ ساز

رباب: گنجینه خصوصی

نمایشگاهها:

نمایشگاه بین المللی پاریس ۱۳۷۹ فرانسه-پاریس

نمایشگاه صنایع دستی – شیراز ۱۳۸۰ فارس-شیراز

نمایشگاه بین المللی صنایع دستی - چهل ستون ۱۳۸۱ اصفهان

بزرگداشت اساتید درجه یک - تالار وحدت ۱۳۸۵ تهران

 

 

1222 بازدید

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد