به درگاه انجمن دوستداران و حافظان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلپایگان «وردپاتکان» خوش آمدید

دوشنبه, 21 دی 1394 ساعت 09:09

گزیده ای از زندگی و فعالیت های هنری مهدی زینلی، مستند ساز گلپایگانی

 

به گزارش پایگاه اینترنتی وردپاتکان، به نقل از هفته نامه صدای گلپایگان، بارها و بارها و از سوی افراد مختلف حتی بومی و غیر بومی بر این موضوع تأکید شده که اگر بتوان یک آمار کشوری و یا حتی جهانی استخراج کرد، می توان اذعان کرد که گلپایگانی ها در پُست ها و منصب های مهم و حتی کلیدی در داخل و خارج از کشور حضور چشم گیر دارند و این واقعه زمانی بیشتر به چشم می آید که وجود این افراد در بروز مسایل مرتبط با فعالیت شان نمود خبری و ... می یابد.نگاهی به تاریخ و گذشته ایران زمین می توان تأثیر وجود عالمان, مجتهدان, شعرا، فضلا و نخبگان گلپایگان را در سرنوشت آن به خوبی مشاهده نمود و یا در مناصب مهم سیاسی قبل و بعد از انقلاب اسلامی حضور و بروز مردان سیاستمدار این خطه اثرگذاری عمیقی در روند دوران خود داشته اند.

از دوران سیاه ستمشاهی وجود قهرمانان و مبارزان سیاسی تا حضور از جان گذشتگان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس در رده های مختلف نظامی از جمله جان برکفان خلبان که نقش ارزنده ای در دفاع از آرمان های این نظام اسلامی ایفا کرده اند.

اما در بُعد فرهنگی و اجتماعی نیز چهره ها و صاحب نظران پرتلاشی از این دیار در صحنه های مختلف فعالیت چشمگیر دارند که به دلایل مختلف کمتر شاهد شناسایی و بروز استعدادهای آنان در زمینه ای فعالیت شان بوده ایم که در این راستا یکی از چهره های فرهنگی که خود سالیان زیادی به معرفی و شناساندن فرهنگ ها و آثار مختلف این دیار در داخل و خارج از کشور می پردازد قصد آن نموده تا با ارائه بخشی از خلاقیت های هنری مردم این خطه نقش پررنگ تاریخ شهرمان را در فرایند گذشته و حال بیان نماید؛ اما آنچه در خصوص وی نیز باید گفت اینکه تلاش سالیان او در عرصه هنر کارگردانی آثار به یاد ماندنی و ماندگاری را تولید صدا و سیمای کشور به یادگار گذاشته است.

معرفی:

مهدی (حمید) زینلی متولد 1341 گلپایگان که بنا به اظهار خودش، تحصیلات مقدماتی را به واسطه شغل پدر در شهرهای دیگر گذرانده و دیپلم خود را در سال 1359 در گلپایگان اخذ نموده است و به علت تعطیلی دانشگاه ها (انقلاب فرهنگی) همزمان با آغاز جنگ تحمیلی لباس مقدس سربازی به تن کرد که هم در جبهه و پشت جبهه دوران دو سال خدمت را به پایان رسانده است.

بعد از اتمام دوران سربازی در کنکور شرکت می کند و در رشته تربیت بدنی دانشگاه اصفهان پذیرفته می شود، با اتمام این دوره دانشکده در رشته هنر دانشکده صدا و سیما شرکت می کند و موفق به فارغ التحصیلی رشته کارگردانی در مقطع فوق لیسانس از این دانشکده می شود و از سال 1370 پس از فراغت از تحصیلات آکادمیک مشغول خدمت در رسانه ملی می شود.

آثار:

مهدی زینلی در ادامه به معرفی کارهایی که در زمینه کارگردانی داشته مهم ترین آنها را اینگونه جهت آشنایی مردم با فعالیتش بیان می کند:

از عوامل تأسیس برنامه صبح بخیر ایران در سال 1373 که اولین برنامه صبح گاهی تلویزیونی بود.

ساخت 52 قسمت از ابعاد مختلف شخصیت حضرت امام خمینی (ره) در سال 1378 که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

ساخت و مبتکر برنامه های سیاسی عروسکی (شبکه 11) در دوران دولت سازندگی و نقد وزرا طبق صلاحدید مسئولین صدا و سیما که موضوعات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را به نقد می کشیدیم و این برنامه نیز بسیار مورد توجه مدیران صدا و سیما، دفتر ریاست جمهوری وقت قرار گرفت و تحت عنوان شبکه 11 مجموعه طنز ساخته شد.

بعد از این مجموعه تجربه های مختلفی داشتم که با رفتنم به شبکه 4 سیما شروع کار من در مستندسازی از سال 1382 بود و در زمینه مستندهای علمی کارم را در این شبکه شروع کردم و چندین کنفرانس بین المللی با موضوعات علمی، پزشکی تهیه و کارگردانی کردم.

مجموعه دو قدم مانده به صبح از دیگر کارهای من بود که مدت 3 سال و نیم که شب ها از این شبکه پخش می شد و همزمان در شبکه مستند سیما مجموعه شب های مستند را با مجموعه (آب، خاک، زندگی) کار کردم که موفق به دریافت جایزه جشنواره نیز شد و از همین سال استارت مجموعه مستند آوای وحش ایران را دنبال کردم که هنوز این مجموعه ادامه دارد و در این مجموعه گونه های مختلف جانوری به عنوان یک پروژه ملی معرفی می شود.

زینلی افزود: در سال 85 یک مجموعه کار فرهنگی ارزشی از سری مستندهای بین المللی به من پیشنهاد شد به منظور صدور فرهنگ ورزشهای باستانی ایران به کشورهای اروپایی، افریقایی و آسیایی که در این راستا به کشورهای ترکیه، آلمان، بلاروس، لیتوانی، تاجیکستان، هندوستان و اوگاندا که در مدت 5 سال بعد از انقلاب اسلامی دایه صدور فرهنگ ایران را در مجموعه های خاصی به تصویر کشیده شد که در این مجموعه یک مربی ایرانی با یک ورزشکار خارجی بدون اینکه زبان یکدیگر را متوجه شوند از طریق پل ارتباطی ورزش باستانی توانستند تأثیرگذاری مستقیم با هم داشته باشند.

این کارگردان مجموعه های تلویزیونی با بیان اینکه حدود 3 سال پیش همزمان با سالروز ولادت امام رضا (ع) از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گلپایگان دعوت شدم تا در جشنی که به این مناسبت ترتیب یافته بود، شرکت نمایم، تصریح کرد: ضمن حضور در این مراسم یک کلیپ راجع به ضامن آهو یا آقا امام رضا (ع) کار کرده بودم که در جشنواره رضوی برنده بهترین کلیپ شده بود را در این مراسم به نمایش گذاشتند و در این مراسم یک لوح تقدیر به من داده شد و از همان جا متوجه شدم یک دینی به مردم گلپایگان و شهرم دارم.

وی افزود: حضور من در جشنواره امام رضا (ع) در گلپایگان و دیداری که با مرحوم پیشکسوت فرهنگی حسن محسنی خواهرزاده استاد مختاری منبت کار داشتم و آثار این استاد را در منزل ایشان همراه با لوحی که کمال الملک به استاد مختاری داده بود را دیدم، جرقه طرح مستند گلپایگان با این رویکرد در من زده شد و با رایزنی که با مسئولین صدا و سیما انجام شد مستند گلپایگان به نام دست هایی که می بینند در سه قسمت 45 دقیقه ای و با موضوع صنایع دستی گلپایگان به تصویب مسئولین صدا و سیما رسید که به دلایل مسایل اقتصادی این مستند از اردیبهشت 94 امسال مقدمات ساخت آن آغاز شده است.

زینلی با اشاره به اینکه مجموعه مستند دست هایی که می بینند در مرحله اول مربوط به صنایع دستی در گلپایگان است، افزود: این مستند محورهای دیگری هم دارد که از جمله آن اساتید بزرگ رشته منبت کاری در شهرستان از جمله استاد منتظری پیکر تراش، استاد حسن حیدری، استاد توسلی و ... خواهد بود. همچنین در رابطه با دست هایی که هنر می آفرینند ما در این مستند نقاش بزرگ و پیشکسوت هنر شهرستان آقای کرمی را که بدون استاد نقاشی های بزرگی خلق کرده اند را معرفی کرده ایم و در امور فرهنگی نیز جناب آقای علی اکبر جعفری ریاضیدان و استاد پیشکسوت آقای شهیدی را به تصویر کشیده ایم.

 

DSC_8490.JPG - 35.83 کیلو بایت

 

وی همچنین به محل هایی که برای تهیه این مستند در گلپایگان مراجعه شده اشاره کرد و افزود: مسجد جامع گلپایگان، مسجد حجت الاسلام، امام زاده وانشان و هفده تن، مسجد سراور و روستاهای دُر، گلشهر(کنجدجان)، وانشان و قلعه های تاریخی وداغ، کاروانسرای عباسی, سنگ نگاره های گلپایگان که به علت محدودیت زمانی نتوانستیم به طور کامل بحث سنگ نگاره ها را بیشتر باز کنیم و در زمانی کوتاه به اشاره آنها اکتفا کرده ایم و ... از جمله این مراکز می باشند.

زینلی یادآور شد که در صورت اجازه صدا و سیما و افزایش قسمت های آن امیدواریم بتوانیم دیگر آثار منبت کاری و منبت کاران دیگر گلپایگان از جمله آثار استاد مختاری که در کاخ موزه سعدآباد و مرمر است را پیگیری کنیم و ردّ آثار مرحوم استاد توسلی و مرحوم حیدر نیکنام را در حرم آستان قدس رضوی نیز به تصویر درآوریم.

کارگردان مجموعه دست هایی که می بینند با اشاره به اینکه اگر فرصت بیشتری داشته باشیم تحقیقات و مستندسازی بیشتری بر روی آثار هنرمندان گلپایگان در تمامی رشته ها خواهیم داشت، افزود: به گلپایگان با توجه به سابقه تاریخی و فرهنگی و دینی که دارد جفا شده است یعنی پتانسیل و ظرفیت این شهر و مردمش بیش از این حرفهاست و شاید ما فقط بتوانیم گوشه ای از این تلاش ها را عنوان کنیم که امیدواریم نگاه جدیدی با تولید و پخش این مجموعه از طریق مسئولین به این شهرستان و مردم آن بشود دشود.

وی با اشاره به فرهیختگان و نام آوران فرهنگی و علمی شهرستان و آثار ذی قیمتی که در راستای فرهنگ شهرستان از خود به جا گذاشته اند یادآور شد: به تازگی کتابی به نام دیوان نجیب الدین جرفادقانی در کرمان به چاپ رسیده که در این دیوان غزلیات اولیه را قبل از زمان حافظ و سعدی مربوط به شاعر گلپایگان نام برده است.

 

DSC_8500.JPG - 48.09 کیلو بایت

 

زینلی به معماری های گلپایگان از جمله خانه های قدیمی مناره سلجوقی و آثاری که در مسجدجامع است اشاره کرد و اظهار داشت: آنچه که خیلی مهم است زبان و گویش مردم گلپایگان که کمتر کلمات عربی در آن به کار رفته و مربوط به زبان پهلوی باستان و فارسی دری است که محبوبیت جهانی داشته و بسیار زیبا است که باید در حفظ آن بکوشیم و مانند خیلی از امور که مربوط به این دیار و این خطه است از معرفی و آشنایی پنهان مانده است که امیدوارم هر کدام از ما که دستی در کار هنر و امور دیگر داریم بتوانیم نسبت به معرفی سابقه این شهر در همه این زمینه ها سنگ تمام بگذاریم.

 

908 بازدید

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد