به درگاه انجمن دوستداران و حافظان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلپایگان «وردپاتکان» خوش آمدید

سه شنبه, 20 آبان 1393 ساعت 10:47

«وحی نبوی»؛ جدیدترین اثر استاد علی ربانی گلپایگانی

 

به گزارش پایگاه اینترنتی وردپاتکان به نقل از مرکز اسناد مجلس ،کتاب وحی نبوی با هدف پاسخ گویی به پرسش های بسیاری درباره وحی و قرآن کریم منتشر شد.  

 

 

این کتاب به قلم حجت الاسلام والمسلمین علی ربانی گلپایگانی توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ واندیشه اسلامی به چاپ رسیده است.

 

مسئله وحی در اندیشه و باور دینی از جایگاه مهمی برخوردار است. اهمیت این مسئله در نگاه ادیان وحیانی، به ویژه اسلام، مضاعف است. وحی پدیده غیبی و خارق العاده‌ای است که پیامبران الهی از آن بهره مند گردیده و از این طریق به معارف و حقایقی دست یافته و بر اساس مأموریت الهی خویش آنها را به بشر ابلاغ کرده اند.

 

کتاب حاضر بر آن است که از قدسی و ماوراءالطبیعی بودن وحی و آورده های وحیانی دفاع کند؛ دیدگاهی که همواره مورد قبول بیشتر مسلمانان و بلکه مورد اجماع آنان بوده و نظریه های مخالف آن به عنوان نظریه هایی شاذ و بدعت آمیز به شمار آمده است. و در آن به پرسش های بسیاری درباره وحی و قرآن کریم پاسخ داده شده است.  

 

آیا پیامبر(ص) در معنا و محتوای وحی نقش فاعلی داشته است؟

 

آیا معارف و احکام دینی تحت تأثیر عقاید و معرفت های عصر پیامبر(ص) و جزیرةالعرب پدید آمده است؟

 

آیا دانش پیامبر(ص) در زمینه طبیعت شناسی، تاریخ و انسان شناسی در حد دانش و آگاهی مردم عصر او، به خصوص جزیرةالعرب بوده است؟

 

آیا وحی از مقوله احساس و الهام شاعرانه است؟

 

آیا وحی از سنخ تجربه های دینی مؤمنانه و عارفانه است؟

 

آیا در پیروی از پیامبر(ص) نسبت به احکام عبادی و غیر عبادی تفاوتی وجود دارد؟. از جمله سوالاتی است که در این کتاب پاسخ داده شده است.

 

پیامبران الهی در وحی، نقش قابلی داشته اند، نه نقش فاعلی. آنان وحی را در عالی ترین مرتبه و متناسب با ظرفیت وجود خود فهم کرده و برخورداری از ویژگی عصمت بدون کم و کاست آن را دریافت نموده و به بشریت ابلاغ کرده اند.

 

 براساس گزارش سازمان انتشارات  پژوهشگاه ،تحقیق حاضر از سه بخش تشکیل شده است:

 

در بخش اول بررسی دیدگاه دکتر سروش درباره وحی تبیین و دلایل وی نقل شده در بخش دوم وحی و تجربه های بشری ودر بخش سوم تحقیق نتایج و پیامدهای نظریه دکتر سروش در باب وحی تبیین و تحلیل  شده است.

 

این کتاب به قلم حجت الاسلام والمسلمین علی ربانی گلپایگانی، گروه علمی کلام در شمارگان 2500 نسخه، و 320 صفحه منتشر شده است.

2147 بازدید

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد