به درگاه انجمن دوستداران و حافظان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلپایگان «وردپاتکان» خوش آمدید

سه شنبه, 20 آبان 1393 ساعت 10:27

پرتوی از عظمت امام حسین (ع) اثر ماندگار آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

 

به گزارش پایگاه اینترنتی وردپاتکان به نقل از مرکز اسناد مجلس، علامه جعفری فرمودند : برای مطالعه و بررسی عظمت شخصیت امام حسین(ع) از دیدگاه منابع معتبر اسلامی و تواریخ، مراجعه فرمایید به کتاب پرتوی از عظمت حسین(ع)- تألیف دانشمند معظم، جناب آقای لطف الله صافی.

 

علامه محمد تقی جعفری رضوان الله علیه، در کتاب خود، امام حسین(ع) شهید فرهنگ پیشرو انسانیت نوشته است: «برای مطالعه و بررسی عظمت شخصیت امام حسین(ع) از دیدگاه منابع معتبر اسلامی و تواریخ، مراجعه فرمایید به کتاب پرتوی از عظمت حسین(ع)- تألیف دانشمند معظم، جناب آقای لطف الله صافی از صفحه ۲۰ تا صفحه ۱۰۹؛ به نظر این جانب، کتاب مذکور، یکی از جامع ترین و محققانه ترین کتاب هایی است که تاکنون در عظمت شخصیت امام حسین(ع) نوشته شده است» (خبر آنلاین).

 

به جهت تجلیل علامه جعفری رحمه الله از کتاب مرجع عالی قدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته بر آن شدیم که در این ایام عزای حسینی، اجمالا این کتاب را به عزاداران سید الشهداء علیه السلام معرفی کنیم:

 

مشخصات کتاب:

 

عنوان: پرتوی از عظمت امام حسین‌ علیه‌السلام.

 

مؤلف: حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله العالی.

 

تاریخ چاپ دوم: ۱۴۳۰ هـ ق.

 

ناشر: مرکز تنظیم و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی صافی.

 

یک جلد، قطع: وزیری، ۴۷۰ صفحه. 

 

(لازم به ذکر است انتشارات مسجد مقدس جمکران نیز در ۱۳۹۰ این کتاب را منتشر کرده است) 

 

 

 

 

 

 

 


 

مطالب کتاب:

 

کتاب در ۴ بخش سامان یافته است:

 

 ۱- شخصیت و فضایل حسین ‌علیه‌السلام.

 

 ۲- بنی هاشم و بنی امیه.

 

 ۳- علل قیام حسین‌علیه‌السلام. 

 

۴- نتایج و فواید قیام حضرت ابی عبدالله الحسین‌علیه‌السلام. 

 

در بخش اول ابتدا سیمای نورانی امام حسین ‌علیه‌السلام در کتاب خدا ترسیم شده است از قبیل آیه مودت، آیه تطهیر و آیات دیگر که درباره فضیلت پنج تن آل عبا علیهم السلام نازل شده است. در ادامه سیمای امام حسین‌علیه‌السلام در احادیث پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم به تصویر کشیده شده است. فصل اول با بیان مکارم اخلاق سیدالشهداء علیه‌السلام و ابعاد گوناگون اخلاقی آن حضرت به پایان می‌رسد. 

 

بخش دوم درباره بنی هاشم و بنی امیه است که به طور تفصیلی به اوضاع زندگی و مخصوصاً صفات رذیله معاویه و یزید به طور مستند پرداخته شده است. 

 

در بخش سوم علل قیام سید و سالار شهیدان‌علیه‌السلام مورد بررسی قرار گرفته که از این رهگذر حدود ۶ علّت اصلی و مهم مورد شرح و توضیح قرار گرفته و در آخر بخش، به چند شبهه پیرامون حادثه عظیم عاشورا پاسخ گفته شده است. 

 

بخش چهارم با عنوان نتایج و فواید قیام حضرت اباعبدالله الحسین‌علیه‌السلام به ۹ فایده مهم و تأثیرگذار قیام خونین و سراسر حماسه کربلا می‌پردازد و بدین ترتیب کتاب پرتوی از عظمت امام حسین‌علیه‌السلام با مطالب سودمند خود پایان می‌پذیرد .

 

در بخشی از این کتاب می خوانید: «یکی از بزرگترین نتایج قیام سیدالشهداء علیه السلام، ثمرات قرب و ارتقای درجه آن حضرت در نزد خداوند متعال است، به طوری که از احادیث و اخبار استفاده می شود، فداکاری حسین علیه السلام و تحمل آن نوایب و مصایب در راه نجات دین الهی، نتایج عظیمه و برکات کثیره بخشید که زبان و قلم ما از توصیف و تشریح آن عاجز است.  بهتر این است که خوانندگان، خود کتاب های حدیث و مقاتل مانند عوالم، بحار، نفس المهموم و کتاب های فارسی مثل ناسخ التواریخ را مطالعه کنند و اخباری را که در فضیلت و تقدیر از فداکاری حسین علیه السلام و اصحاب و دوستان و شیعیان و زوار و گریه کنندگان در مصیبت آن حضرت و انشای شعر و گریانیدن و یاد از تشنگی آن شهید مظلوم در هنگام نوشیدن آب روایت شده، بخوانند تا بدانند خداوند متعال حسین علیه السلام را به چه انعامات عالیه و کرامات عظیمه مخصوص گردانیده است.

 

یکی از این احادیث را برای تیمن و تبرک در اینجا نقل می کنیم: 

 

شیخ صدوق رحمه الله به سند خود از حضرت باقر یا حضرت صادق علیهما السلام روایت کرده که: پیغمبر صلی الله علیه وآله در خانه ام سلمه ـ رضی الله عنها ـ بود، و به او فرمود: کسی بر من وارد نشود. در این اثنا حسین علیه السلام آمد و ام سلمه نتوانست او را منع کند، حسین علیه السلام بر پیغمبر صلی الله علیه و آله وارد شد ام سلمه نیز به دنبال او شرفیاب شد، دید حسین علیه السلام بر سینه پیغمبر صلی الله علیه و آله نشسته و پیغمبر دارد گریه می کند، و در دستش چیزی است که آن را می گرداند. پس فرمود: ای ام سلمه! این جبرئیل است که به من خبر می دهد، این (حسین) مقتول است و این خاک زمینی است که در آن کشته می شود، [پس ام سلمه] آن را در نزد خود نگه دار! وقتی که تبدیل به خون شد، حبیب من کشته شده است. ام سلمه عرض کرد: یا رسول الله! از خدا بخواه تا کشته شدن را از او دفع کند، فرمود: خواستم، پس خدا وحی کرد که برای او درجه ای است که احدی از مخلوق به آن درجه نمی رسد، و همانا برای او شیعه ای است که شفاعت می کنند و شفاعتشان پذیرفته می شود، و همانا مهدی علیه السلام از فرزندان اوست، پس خوشا به حال کسی که از دوستان حسین علیه السلام باشد، و به خدا سوگند! شیعیان او روز قیامت رستگارند»

 

 

 

1968 بازدید

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد